Bugun...Şiran’da 15 Temmuz Etkinlikleri

ŞİRAN'da 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıldönümünde 15 Temmuz Şehitlerini anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yürüyüş ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

facebook-paylas
Güncelleme: 17-07-2017 13:44:45 Tarih: 17-07-2017 13:34

Şiran’da 15 Temmuz Etkinlikleri

Şiran’da 15 Temmuz Etkinlikleri

 

ŞİRAN'da 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıldönümünde 15 Temmuz Şehitlerini anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yürüyüş ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.Programa, Kaymakam Murat Özdemir, Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, Cumhuriyet Savcısı Gülşah Elibol, Hakim Süleyman Olgun ve Ahmet Çolak, Emniyet Müdürü Celal Yurdakul, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emre Çapan, İlçe Müftüsü Ali İşbakan, Milli Eğitim Müdürü Bayram Kundak, Kamu Kurum Amirleri ve çalışanlar, siyasi parti temsilcileri, 15 Temmuz gazileri ve çok sayıda vatandaşın katıldı.

 

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Şiran Çevresinde protokol üyeleri ve vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarıyla sloganlar eşliğinde yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün ardından Şiran meydanında kurulan platformda anma programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kur’an-ı Kerim okunması, İlçe Müftüsü Ali İşbakan’ın dua yaptırmasıyla devam eden etkinlikte ilk konuşmayı Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak Gerçekleştirdi.  Altıparmak;” 15 Temmuz FETÖ terör örgütünün kalkışmasının üzerinden bir yıl geçti. Devletini ve milletini FETÖ terör örgütüne ve dış güçlerin eline bırakmayan bu yönde canlarını feda eden azizi şehitlerimize Allahtan rahmet gazilerimize acil şifa diliyorum.Millet ve Devlet olarak kalkınmaya başladığımız dönemlerde dış mihraklar ve onların içerdeki iş birlikçileri askeri darbeler yaparak ülkemizi yıpratmaya çalışmışlardır.  1876 tarihinde başlayan demokratikleşme tarihimiz 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanı ile perçinleşmiştir. Zaman zaman 1960 darbesi, 1980 darbesi, 28 Şubat post modern darbe ve 27 Nisan 2007 E-muhtara ile sekmeye uğrayan demokrasi sürecimiz, 15 Temmuz günü gösterdi ki karar meclisinin halk olduğu ve halkın idaresi dışında ki güçlerin iktidarı değiştirmeyeceği anlaşılmıştır.

 

Ülkemiz konum itibari ile önemli bir yere sahiptir. Asya ile Avrupa’yı bir birine bağlayan cennet vatanımız bu iki kıta arasında bir köprü görevi görmektedir. Yıllarca medeniyetlere ev sahipliği yapmış, medeniyetin beşiğinde denilen bu topraklarda güçlü bir devlet güçlü bir millet istemiyorlar. Bu yüzden sürekli darbeler ile ülkemizi yıpratmaya çalışıyorlar.15 Temmuz günü kahraman halkımız görüş fark etmeksizin demokrasisine ve liderine sahip çıkmıştır. Seçme hakkının elinden alınmasına izin vermemiştir. Dış güçlere ve onların içerdeki iş birlikçilerine bu ülke sizin zannettiğiniz gibi güçsüz bir ülke değildir mesajını vermiştir. Asker elbisesi giyerek asker kılığına giren efsunlanmış hainler savaşta dahi yapılmayanı yaparak halka kurşun sıkmış ve meçlisi bombalamıştır.

 

Değerli hemşerilerim Allah’a şükürler olsun ki vatanını seven milletine bağlı bu topraklarda yazışıyoruz. Şiranlı hemşerilerimden darbe kalkışmasında en ön saflarda yer alan ve canlarını bu uğurda feda eden Sadık köyü nüfusuna kayıtlı Muhammet Fazlı Demir ve Bahçeli köyü nüfusuna kayıtlı Selim Cansız kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. Yine bu uğurda canlarını hiçe sayarak gazi olan Abdullah Cansız, Abdülrahman Şahin, Alkan Aydın, Arslan Gül, Serdar Aydın, Temel Gül ve Üzeyir Civan kardeşime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Tekrardan bu vatan için canını feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize acil şifa diliyorum. Ayrıca Torullu hemşerimiz Necmettin Yılmaz kardeşimiz memleketine dönerken Tunceli’de bölücü terör örgütü tarafından şehit edilmiştir. Şehidimize Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. ”dedi.Devamında ise İlçe Kaymakamı Murat Özdemir günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını gerçekleştirdi. Kaymakam Özdemir; “ Bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış olan FETÖ mensupları emir komuta zincirinin dışına çıkarak Cumhuriyetimizi, Demokrasimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek için harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakâr millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. Ancak bu asil ve necip millet, uçağın, helikopterin, tankın, tüfeğin karşısına sadece ve sadece imanıyla, inancıyla yüreğiyle dikilerek iradesine, demokrasisine ve hepsinden önemlisi istiklal ve istikbaline sahip çıkmış ve bu menfur darbe girişimini başarısızlığa uğratmıştır.

 

Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı 718 yıl önce Söğüt’te 564 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi Anadolu topraklarını hayat alanı olmasını ötesinde istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupınar’da, ne cevap vermişse 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. Dolayısı ile 15 Temmuz bizim yeni Çanakkale’miz, Dumlupınar’ımız, Sakarya’mızdır. Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir destan yazan bu aziz milletin bir ferdi olmaktan ne kadar gurur duysak azdır.

Şiranlı hemşerimiz Muhammet Fazıl Demir ve Selim Cansız’ın şahsında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit verdiğimiz 63 polis, 5 asker, 183 sivil olmak üzere toplam 250 kahramanımıza Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.  Yine o gece korkusuzca darbecilerin üzerine yürüyen kardeşlerimizden 146 polis, 21 asker, 2 bin 27 sivil olmak üzere toplam 2194 kişi gazilik mertebesine ulaşmıştır. Gazilerimize de Allah’tan acil şifalar temenni ediyor, aileleri ile birlikte sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum. “dedi.

İlçe vatandaşlarının yoğun katılım gösterdiği programda ilçemiz müftülüğünce ilahiler okundu. Günün anlam ve önemini belirleten video sunumları yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da ki konuşmasının dev ekrandan alanda bulunanlara izletildi. Gümüşhaneli Aşıklar; Aşık Kul Nuri, Aşık Süphani ve Aşık Murat Piroğlu'da 'Aşıkların Dilinden 15 Temmuz' isimli programlarını sergilediler. Sabaha kadar tutulan demokrasi nöbetlerinin ardından sabah namazı kılındı ve belediye başkanlığı tarafında vatandaşlara çorba ikram edildi.

Kaynak: () - MURAT TUĞ
 Kaynak: http://www.siranhaber.com

Editör: MURAT TUĞ

Bu haber 770 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ŞİRAN Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Konaklı Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI