Bugun...Şiran Hedef Büyültüyor

Açılışı Yapılan 10 Eğitim Alanı İle Şiran Hedef Büyültüyor

facebook-paylas
Güncelleme: 18-01-2018 14:31:54 Tarih: 18-01-2018 12:46

Şiran Hedef Büyültüyor

Açılışı Yapılan 10 Eğitim Alanı İle Şiran Hedef Büyültüyor

 

ŞİRAN
Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde, kodlama atölyeleri ve Z kütüphane açılışı yapıldı.
Şiran Halk Eğitim Salonu’nda düzenlenen açılış törenine Vali Okay Memiş, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, Şiran Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan katıldı.


Açılışta yaptığı konuşmada, kodlama eğitimi projesinin önemine değinen Vali Memiş, bu eğitimler sonucunda geleceğin bilişimcilerinin yetişeceğini söyledi.
Birçok gelişmiş ülkede kodlamanın zorunlu ders olduğunu anımsatan Vali Memiş, “Kodlama eğitimi projesi bizim için çok önemli. Şu anda 81 ilde kodlama projesini en iyi uygulayan il konumundayız. Biz çocuklarımızı milli ve manevi değerlere uygun şekilde yetiştireceğiz ama bu eksik olur. Çocuklarımızı aynı zamanda bilimin ışığında yetiştireceğiz. Eğer çocuklarımız bu kodlamayı bilmezse, çocuklarımız 3 boyutlu yazılım teknolojisini bilmezse eksik kalır. Bu işler hamasetle olmaz, emek vererek olur. 2023 hedeflerine sadece hamasetle ulaşamayız. 500 milyar ihracata, en büyük ilk 10 ekonomiye ulaşmayı bu projelerle yapacağız. O yüzden bu pırıl pırıl çocuklarımızı bu bilgiler ışığında yetiştireceğiz. Gümüşhane’deki hiçbir çocuğumuz, hiçbir vatandaşımız başka illerde yaşayanlara imrenmesin istiyoruz” dedi.

“10 Nitelikli Eğitim Alanının Açılışı Yapıldı”
Şiran Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar da Şiran ilçesinin her alanda olduğu gibi eğitimde de önemli atılımlar gerçekleştirdiğini kaydederek, “Bugün burada; eğitim kalitemizi artıracak 5 Kodlama sınıfı, 1 Kodlama uygulama sınıfı, 3 Z Kütüphanesi, 1 Özel Destek sınıfı olmak üzere 10 nitelikli eğitim alanının açılışını Şiranlı iş adamlarımızın da katkılarıyla yapıyoruz. Okul sayısına oranla Türkiye’nin en fazla Kodlama sınıfına sahip ilçesi konumuna geliyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’de Tek”
Toplantıda konuşan Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak ise teknolojinin zirve yaptığı bu günlerde Türkiye’nin yaya kalmadığına vurgu yaptı. Gümüşhane’nin Kodlama projesini en etkili kullanan 3 ilden biri olduğunu kaydeden Altıparmak, “Bütün ilçelerimiz bu projeyi uyguluyor ancak Şiran İlçemizin bir ayrıcalığı var. Bizim ilçemizde toplam 5 tane kodlama sınıfı var. Bu Türkiye’de tek. Bunun değerini bilmemiz gerekiyor” dedi.

“Çalışmalar Akılları Durduruyor”
Kodlama sınıfları ziyaretleri sırasında gördüğü projeleri “Bana göre akılları durduracak yazılımlar var” ifadeleri ile anlatan Altıparmak, “Bu başarılarından dolayı öğrencilerimizi, onları eğiten öğretmenlerimizi kutluyorum. Şiran eğitim konusunda güzel bir ahenk yakaladı. Bütün eğitim camiamız bir yarış içerisinde. Bu yarış eğitimde başarıyı getiriyor. TEOG’da gösterdiğimiz başarıyı Kodlama projesinde daha ileriye taşıyacağız. Bu çalışmalarda destek veren iş adamlarımıza da şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

“İyi Bir Noktadayız”
Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ise Kodlama projesine Vali Memiş’in 1,5 yıl önceki talimatıyla başladıklarına vurgu yaptığı konuşmasında, “Gelinen nokta itibari ile iyi olduğumuzu söyleyebiliriz. Şu anda kodlama atölyeleri, Z kütüphaneleri ve Destek odaları olmak üzere 10 açılış yapacağız. Gümüşhane’nin tüm ilçelerinde kaymakam ve belediye başkanları tarafından sahiplenildi. Gümüşhane olarak kodlama projesi anlamında güzel bir yerdeyiz ve bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Tören sonrası kodlama atölyelerine maddi katkıda bulunan işadamlarına Vali Memiş tarafından plaket verildi. Şiran Belediye Başkanı Altıparmak ve Kaymakam Baycar ise, kodlama atölyelerinin açılışında sağladığı destekten dolayı Vali Memiş’e Şiran’a özel yöresel kilim hediye etti. Vali Memiş daha sonra kodlama atölyelerini gezerek öğrencilerin yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
Kaynak: GÜMÜŞKOZA

Editör: KHA

Bu haber 1128 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ŞİRAN Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Konaklı Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI